EMO

30. května 2010 v 14:19 | Terík
EMO (zkratka výrazu "emoce" - ale z anglického "emotions") je americký slangový výraz označující subkulturu, která je definována punkově orientovanou módou a emo hudební stylem, teenagerskou přecitlivělostí a touhou po romantice.[1][2] Její příslušníci si často libují v ponuré romantice, melancholii a důrazu na vlastní prožitky odehrávající se v jejich vnitřním světě. Někteří vyznavači jsou okouzleni temnotou, jsou fascinováni vším, co souvisí se smrtí, a mohou mít i sklony k sebepoškozování.[2] EMO získalo na popularitě v první dekádě 21. století.

V dnešní době je slovo emo používáno ve více významech.
EMO styl bývá médii prezentován ve spojení s sebepoškozováním a sebevraždami, náklonností ke smrti a temnotě, excentrickým oblečením a vášnivou láskou k "Emo" kapelám jako je například My Chemical Romance[1][3]nebo Black veil brides[zdroj?].
Jako EMO jsou také označování členové tzv. "EMO scény" a osoby zapadající do příslušného stereotypu.[zdroj?].
EMO bývá používáno k označení depresivních pocitů, pro přehnané melodrama či ublíženost. Na fanoušky emo hudby a stylu pak často míří věty jako "nebuď tak emo" či "vzmuž se, emo děcko" vyjadřující dojem, že se berou příliš vážně.[zdroj?]

EMO je také používáno jako urážka, vztahovaná na jedince, kteří se jeví jako psychicky labilní nebo rozebírají svůj život a osobní problémy na veřejných diskusních fórech.

Od poloviny osmdesátých let byl výraz emo používán výhradně pro hudební styl inspirovaný tehdejší washingtonskou scénou. Když se hudba koncem devadesátých let dostala do povědomí širšího publika, začalo slovo nabývat dalších významů.
Původ výrazu samotného je nejasný. Jedním z nejrozšířenějších názorů je, že označení emo se poprvé objevilo v roce 1985 v interview s Ianem MacKayem (tehdy člen skupiny Embrace) v časopise Flipside (číslo 47). Krátce nato se začal výraz emo (případně emo-core) používat jako zkratka z "emotive hardcore" či "emotional hardcore", stylu hudby, který v té době ovládal Washington, D.C.

Po roce 2000 začaly hudební skupiny jako Dashboard Confessional popularizovat dramatičtější a osobnější "emo" styl, jehož texty daleko více oslovovaly teenagery, poprvé zakoušející životní a vztahovou frustraci. Spolu s tím začala být hudba známější, a "emo" začalo být okolím používáno jako termín pro přehnané melodrama či ublíženost.
Když začala velká vydavatelství zařazovat skupiny jako "emo", postupně se sjednotily i zpočátku různé styly jejich prezentace. S tím začal být s emo spojován styl skupin jako My Chemical Romance, The Used[zdroj?], Hawthorne Heights[zdroj?] nebo Taking Back Sunday[zdroj?], a to včetně černého líčení očí a dlouhých vlasů,zakrývající oči.
Móda vychází z punku a je doplněna výrazným barvením vlasů a při vhodných příležitostech také nepřehlédnutelným líčením okolo očí v temných odstínech (často i u mužů).[2]
Jako EMO jsou označovány dva různé styly oblékání (tvrdý styl a jemný styl). První vychází z "indie EMO" scény devadesátých let, a má vazby na indie rock a punk rock. Zahrnuje oblečení obnošeného vzhledu, typicky v khaki barvách. Trička bývají těsnější, s potiskem ve stylu osmdesátých let. Tašky a batohy bývají zdobeny zicherkami a plackami různých kapel.[zdroj?]
Druhý populární styl je tmavší a vyznačuje se rovnými vlasy obarvenými na tmavo (typicky černou, červenou, blond, růžovou nebo nějaký nepřirozený odstín tmavé barvy). Muži nosí upnuté kalhoty, obvyklý je piercing rtů a tmavý make-up u žen (nejvýraznější je černá tužka na oči, ale vyskytují se i červené oční stíny). Častým doplňkem jsou brýle s tlustými tmavými obroučkami, které občas nosí i jedinci, kteří brýle nepotřebují.[zdroj?]
Oblíbenou obuví jsou kotníčkové tenisky nebo skate boty.[zdroj?]
Přestože "EMO" označuje jak oblékání a postoje fanoušků EMO scény, tak i původní hudební styl, jsou od sebe tyto dva významy značně vzdáleny.[zdroj?] EMO jako hudební styl dlouho předchází slangovému označení "EMO". Současně je mnoho dnes aktivních hudebních skupin označováno jako "EMO" často jen proto, že se jejich styl oblékání shoduje s významem slangového výrazu.[zdroj?]


emí
ee


emo
e


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Kačírek Kačírek | Web | 30. května 2010 v 16:57 | Reagovat

zajímavé

2 Vlčice Vlčice | Web | 6. června 2010 v 19:07 | Reagovat

EMO je super, ale málo lidí tento styl chápe =0(

3 Krysa J. Hisushi Krysa J. Hisushi | Web | 14. června 2010 v 17:30 | Reagovat

*trapně si vzpomíná jak byla EMO* bylo to šílený období. Ale pamatuju si že to byl první styl krerej mi fakt vyhovoval...bylo to období kdy jsem měla konečně pocit že mam někde místo. Potom přišel punk a jeho střeštěnost. Trochu z obou stylů ve mě zůstalo a jsem ráda že jsem obojí poznala :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama